Antalya Büyükşehir Belediyesi mücavir alanında toplu taşıma hizmeti veren otobüs ve midibüs şoförleri sabah 5'te başladıkları mesaiyi gece geç saatlere kadar sürdürerek vatandaşı evine, işine taşıyor. Birçok araç şoförü tuvalet, sigara, yemek ve dinlenme gibi temel insani ihtiyaçlarını karşılayamamaktan yakınıyor.  Otobüs kaptanları yasal süre olan 9 saatten fazla çalıştırılarak usulsüz çalışmanın yanında dikkatsizlik ve yorgunluk yüzünden olası trafik kazalarına da davetiye çıkarılıyor. 

Yasal Çalışma Süresi devamlı 4,5 Saat, Günde En Fazla 9 Saat


Karayolları Trafik Yönetmeliğinin Araç Kullanma ve Dinlenme Sürelerine Uyma Mecburiyeti ve Denetleme Esaslarına göre yolcu taşımacılığı yapan araç şoförleri kesintisiz ve devamlı olarak 4,5 saatten fazla, 24 saatlik herhangi bir zaman içinde ise 9 saatten fazla araç kullanması yasaktır. Eğer 9 saat boyunca otobüs şoförü kesintisiz devam edecekse aralarında en az 45 dakikalık mola olmak üzere 4,5 saatlik 2 dilimde araç sürebilir.

Kaynak:
 Karayolları Trafik Yönetmeliği: Araç Kullanma Sürelerine Uyma Mecburiyeti ve Denetleme Esasları Bölüm 3

Antalyalı Otobüs Şoförleri Usulsüz Çalıştırılıyor

Antalya'da hizmet veren 287 belediye ve halk otobüsü ile yaklaşık 490 midibüste hizmet veren yüzlerce otobüs şoförü 20 saate varan çalışma sürelerinden rahatsız.
Antalya Toplu Ulaşım Sayfamıza yorum yapan birçok otobüs şoförü bu durumu dile getiriyor. Sigara içmeye, yemek yemeğe ve tuvalet ihtiyaçlarını bile karşılamakta zorluk çektiklerini dile getiren ulaşım şoförleri bu durumun iyileştirilmesini istiyor.

Büyükşehir Belediyesini ve Sosyal Güvenlik Kurumunu Göreve Çağırıyoruz

Söz konusu uzun çalışma saatleri hem Çalışma Kanununa aykırı hem de Karayolları Trafik Kanununa aykırıdır. 20 saate yakın çalışan şoförler 10'larca vatandaşı taşıyor. Sınırlı molalara rağmen yeme-içme ve diğer insani ihtiyaçlarını karşılamakta zorluk çekiyorlar. Şoförlerin bu durumlarının düzeltilmesi için Büyükşehir Belediyesi ve Sosyal Güvenlik Kurumu yetkililerinin bir an önce harekete geçmesi gerekmektedir.